Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 18. května 2022 Nataša

Vínečka obě

5. 02. 2008 20:48:53
Jižní Morava je kraj krásný. Vinný. Zpěvný. Úrodný. Na ledasco. Pomiňme to, že se tam narodil bestiální vyšetřovatel STB a otec oberkomunisty Grebeníčka. Podíváme se dnes na zoubek jedné natolik bizarní skutečnosti Moravských dějin, že vzhledem k tomu, že žijeme v Kafkovské ČR, lze naprosto zřetelně vidět její přetrvávání.
Tož heil, partyzán na hrade
Tož heil, partyzán na hrade
Führerovi velkého nemeckého národa. Adolfu H I T L E R O V I v Berlíne.
My Moravskí Slováci, pokrvní bratia Slovenského národa, ktorému ste práve v ostatných dňoch svojou velkodušnosťou a spravedlivou volou umožnili vytvorenie samostatného národného života v suverénnom štátě pod vašou ochranou, ktorúžto skutočnosť považujeme my moravskí Slováci tiež za svoju kmeňovou hrdost a česť a cítime sa zaviazaní Vám nesmiernými vďakmi, preto vzdávame hold vašej vznešenej velkodušnosti a spravodlivosti a prosíme vás preto vodca a ríšský kancelár, aby tento náš hromadný vďak z moravského Slovenska bol tiž východiskom k vašomu spravodlivému rozhodnutiu, aby aj tento náš Slovenský kmeň na Morave, vyznačujúci sa nezvratitelnými vedeckými dokazmi a spolupatričnosti k slovenskej svojsti v smeru kultúrnom hospodářském aj mravnom, mohol uznávať suverenitu samostatného slovenského štátu nad územím moravských Slovákov.
Na stráž.
Ján Úprka Ján Ryba Jozef Vávra

V Hroznovej Lhote dňa 16.marca 1939


Podepsáni jsou syn známého malíře Jan Úprka, jakýsi Ján Ryba a Josef Vávra přezdívaný Stařík. Přední představitelé spolku Národopisná Morava. Druhý den po vyhlášení samostatného Slovenského štátu a den po okupaci druhé republiky Wehrmachtem píší Adolfu Hitlerovi výše zmíněnou žádost o připojení Jižní Moravy ke Slovenskému štátu. Takový kvalt světové dějiny snad nepamatují. Tyto snahy byly velmi souhlasně ze strany Slovenského štátu kvitovány a profesor a státní ideolog Alojz Miškovič se vyjádřil, že: "Osud slovenského národa a štátu nie je lahostajný k Slovákom na Morave. Bolo by neodpustitelným hriechom, keby sme my 600 tisíc našich bratov spustili zo zretelu". To, že jedním z důvodů k připojení byly lidové kroje, nářečí a zvyky snad ani s ohledem na přízračnost této iniciativy snad ani nemusím připomínat. Adolf Hitler ovšem rozhodl jinak. Neschválil připojení. V dubnu 1939 tedy Národopisná Morava připravila memorandum pro Seyss-Inquarta ve Vídni kde žádala spojení s východní markou a zavedení rasových protižidovských Norimberských zákonů. Všechno na základě odlišnosti od Prahy protože ta je jí zanedbávána zároveň s žádostí o povolení Moravské rodobrany: "...pro tradice, lid, svéráz, domácí průmysl, hospodářství a výchovu, která by byla paralelou k NSDAP a podobným organizacím v Německu". Když však nacisté zjistili, že ani tato myšlenka by nezískala podporu obyvatelstva a tím by byla ohrožena válečná výroba, byla rovněž zamítnuta. Ne vždy se to povede. Jako třeba s tím pozváním v roce 1968.
Ale zastavme se ze všeho nejvíce u osoby poslední u Vávry-Staříka. Je to postava příliš symbolická pro tento národ. Jakési všeobjímající residuum. Jakoby se v něm spojily činy a osudy mnohých. Ne li snad většiny. Poté co se dostavil v čele vedení Národopisné Moravy na oberlandrát ve Zlíně a prohlásil, že chtějí bojovat po boku Němců na ruské frontě, kterážto žádost však byla Von Neurathem zamítnuta, protože Hitler totiž zakázal přítomnost jakýchkoliv Čechů na frontě se začal objevovat v blízkosti K.H.Franka a Emanuela Moravce - šohaje v krojích bylo možné poté vidět i coby čestnou stráž u katafalku R.Heydricha. Je rovněž tou dobou vrchní arizátor a rozkradač židovského majetku. Kdo si nevzal ať hodí kamenem. Poté se stal osvětovým inspektorem obvodu Uherské Hradiště. To vše do roku 1943. Toho roku totiž vstoupil kontinuálně do tehdy ilegální Komunistické strany Československa. Jakoby se nechumelilo. Vlastně chumelilo - s Velkoněmeckou říší to začalo být nahnuté. Tak se začala hledat jiná živnost. K té je potřeba získat ostruhy. Nejlépe partyzánské. A tak 21.8.1944 dorazil Vávra přezdívaný Stařík na základnu partyzánského organizátorského výsadku majora P. A. Velička v prostoru Sklabiňa. Tak se začala psát slavná kapitola Vávry-Staříka partyzána a komunisty. Po válce nám partyzán vyslýchal. Kohopak nám asi „usvědčil z kolaborace s nacisty" a poslal tak na popraviště? Především ty kteří věděli o jeho minulosti. Poté se stal starostou Zlínské radnice. Dosazen NKVD. Hrdina a partyzán osvoboditel. Sláva mu. Ovšem po únoru 1948 začal být soudruhům nepohodlný. Mnoho toho věděl. Mnohé dosadil. Mnohé umlčel. A tak mu byl stranou doporučen odchod do Rakouska za účelem provádět tam rozbroje mezi emigranty a podávat o nich zprávy. Ovšem v listopadu 1948 ho soudruzi v nepřítomnosti odsoudili k trestu smrti. Dokonalé krytí. Kdy ho unesli zpět se přesně neví. Ví se jen to, že ještě naposledy posloužil jako svědek proti doktorce Horákové. V roce 1953 ho soudruzi zhoupli na šibenici. Typický Čech. Konec? Happy end? Ale kdepak. Kolik takových Vávrů nám parlament nosí a kolik jich bylo a je ve vládách a premiéry? Kolik všelijakých Staříků v rouše tankistickém a generálském je právě v NATO? A v ODS? A jinde? Z kolika ještě otců prezidentských kandidátů desetiletí žijících na západě vyleze, že byli agenty STB a v KSČ? Na kolik prezidentů se ještě provalí, že si k majetku dopomohli podvody? Ano i na ty co hlásali o ruce trhu. Kolikrát se ještě dozvíme čí je jaká cena - u někoho dvě stě milionů od udavače STB. Kolikrát ještě budeme slyšet, že komunisté jsou už jiní? Obávám se, že ještě mnohokrát a dlouho. Protože nic jiného těch sedmdesát procent šílených slyšet ani nechce. Proč sedmdesát procent? Protože jen třicet procent je pro základnu USA. Tak ke komu se připojíme nyní? Máte ještě vy sedmdesátiprocentní psací stroje s azbukou? Nebo jste koupili nové - s arabskými klikyháky?

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Miroslav Václavek | úterý 5.2.2008 20:48 | karma článku: 25.11 | přečteno: 2916x

Další články blogera

Miroslav Václavek

Le Penová není krajně pravicová, ale fašistická

"Fašismus je označením typu politické ideologie, jejímiž typickými rysy jsou zejména autoritativní a vůdcovský princip, vypjatý nacionalismus, militarismus, sociální darwinismus, kult modernity, mládí a síly, jakož i silná

28.4.2022 v 17:00 | Karma článku: 18.10 | Přečteno: 480 | Diskuse

Miroslav Václavek

Kolektivní vina spáchaná na Němci, Čechovi nebo Rusovi je totéž, zločin

Dějiny lidstva jsou psány nejen jeho úspěchy a světlými stránkami lidské duše, ale bohužel i inkoustem temným, na který opravdu pyšní být nemůžeme.

8.4.2022 v 17:00 | Karma článku: 24.72 | Přečteno: 629 | Diskuse

Miroslav Václavek

Z poslední doby

Nejen blogem živ je člověk. A také nejenom fotografií a lítáním na kole po Jeseníkách, řekl jsem si a tak vám moji milí čtenáři přináším i něco mé jiné tvorby z poslední doby. Neboť, a to především, poezie a já, jedno jest...

29.3.2022 v 17:00 | Karma článku: 7.26 | Přečteno: 244 | Diskuse

Miroslav Václavek

Nachází se v této zemi někdo, kdo by snad ještě zpochybňoval naše členství v NATO?

V sobotu 12. března 2022 tomu bylo dvacet tři let ode dne, kdy se Česká republika stala členem Severoatlantického obranného společenství, které se nazývá NATO.

14.3.2022 v 17:00 | Karma článku: 26.35 | Přečteno: 518 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Helena Vlachová

Současní ani bývalí komunisté nemají v naší politické reprezentaci místo

Vzhledem k tomu, že se blíží výročí justiční vraždy, kdy komunisté popravili Miladu Horákovou, je zapotřebí jim připomenout vše, co má tato zločinecká organizace na svědomí.

18.5.2022 v 6:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 71 | Diskuse

Karel Trčálek

Byly identifikovány nesprávné vzorce chování prasat

Ta věta z letošní písňové soutěže Eurovize o nesprávných vzorcích hlasování je nádherná. Myslím, že bychom si měli zapamatovat, až bruselská pětka zavede korespondenční hlasování

17.5.2022 v 18:26 | Karma článku: 14.88 | Přečteno: 290 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele – proč jsem nespal s Barbrou Streisandovou?

Líbí se mi ženy, které jsou narozené v činském znamení koně, což jsem si připomněl, jak si tak doplňuju všemožné vědomosti, když jsem si pustil film Jentl natočený v roce 1983 v Praze,

17.5.2022 v 18:20 | Karma článku: 7.81 | Přečteno: 121 | Diskuse

Pavla Kolářová

Vzhůru dolů městem Plzeň...

Toto západočeské město má své podzemí, nadzemí, temná i světlá zákoutí, pochází odsud pár slavných rodáků jako Taťulda a Hurvínek, setkává se tu hned několik řek (vygooglete si sami), pijí zde Prazdroj, jo a taky může být místem..

16.5.2022 v 20:12 | Karma článku: 16.62 | Přečteno: 242 | Diskuse

Karel Trčálek

Je tu Bloger roku 2021! Zvítězím tentokrát já?

Letos opět v tradičním termínu startuje anketa o toho nejoblíbenějšího blogera roku 2021! Vyhrát můžu i já

16.5.2022 v 16:49 | Karma článku: 19.74 | Přečteno: 381 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz