Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Milý imigrante

26. 07. 2016 6:15:15
Píši ti tento dopis, protože tě na tvou cestu vyhnala válka, nesvoboda, bezpráví, bída, či zcela přirozená touha po lepším životě.

Jestliže tento dopis čteš, pak ses ocitl na území Evropské Unie, v níž žiji i já. Nejdříve bych tě chtěl úvodem mých slov co nejsrdečněji pozdravit a ujistit tě, že vůči tobě nechovám žádné animozity, založené na rasovém, náboženském, či politickém základu, kteréžto nazýváme předsudky.

Je tomu tak proto, že jsem Evropan.

Náš kontinent se po staletí zmítal v nepřetržitých válkách, přičemž ta poslední byla natolik strašlivá, že jsme si po jejím konci řekli, již nikdy více. Proto jsme počali stavět náš společný evropský dům. Stojí na pevných základech demokracie a ochrany lidských práv, včetně mnoha jiných, dalších svobod, jejichž existence ti prozatím pravděpodobně není známa, neboť pocházíš ze země, jejíž základy stojí na naprostém opaku, což je pravděpodobně i důvod, proč ses vydal na cestu k nám.

Počátky našeho evropského domu byly velmi skromné. K prvním šesti poválečným pokojům bylo později přistavěno i podkroví a další přístavky, až se pod společnou střechou ocitla tehdejší Západní Evropa.

Ta východní milý imigrante, ta se dlouho nalézala mimo ni, a kdyby nebyla oplocena ostnatým drátem, utekla by tam celá. Ale musela si dlouho na svobodu počkat a taky si ji vybojovat. Ale jak se s koncem komunistického bláznovství kácely betonové zdi a stříhaly se železné opony, tak se lidé z obou částí našeho kontinentu mohli začít nejen svobodně navštěvovat, ale rozvíjet svoji spolupráci, až se i tyto země staly součástí největšího mírového, politického a ekonomického projektu v historii lidstva.

Jak ses tedy již dozvěděl, na našem způsobu života, vykoupeném mnoha utrpeními a násilnými konflikty, nám velmi záleží. Sice to nedáváme nějak příliš okatě najevo, ale můžeš si být jist, že jsme si své historie velmi dobře vědomi a nemáme ani tu nejmenší chuť, si ji zopakovat.

Proč ti to vlastně říkám?

Ona příčina je jednoduchá. Pokud chceš v naší společnosti uspět, musíš mít vzdělání, znát jazyk země, ve které chceš žít, přijmout její hodnoty a zvyklosti a stát se jejím občanem. A to nikoli pouze formálně, nýbrž jak kulturně, tak i mentálně. Tedy být pro ni přínosem.

To, že jsme tolerantní, neznamená, že jsme slabí, ale naopak, silní, protože to znamená toleranci i požadovat. To, že respektujeme jiný názor, náboženství, sexuální či politickou orientaci neznamená, že se nacházíme v rozkladu, ale v moderní a svobodné společnosti a pokud chceš být její součástí i ty, musí být respekt součástí tvého já.

Pokud milý imigrante, pocházíš ze zemí s islámskou kulturou, musíš si být vědom toho, že pijeme alkoholické nápoje a budeme je pít, že náboženská víra je naprosto soukromou záležitostí a děláme si z ní legraci, pokud se nám zachce, že naše ženy chodí v minisukních a chodit budou, že jíme všechno, co nám chutná a to včetně vepřového a jíst budeme, že podporujeme stát Izrael a podporovat jej budeme i nadále.

Pokud máš s některým ze zmíněných bodů problém a jsi si vědom, že je pro tebe nepřekonatelný, pak raději bedlivě zvaž, zda si jako svou novou zemi nezvolíš nějakou jinou, než tu, která se nachází v okruhu euroatlantického kulturního okruhu a nebudeš trápit ani sebe, ani nás.

Jakožto další možnost se nabízí vzít si z nás příklad a stejně jako jsme my východoevropané zlepšili svůj život, zlepši jej i ty ve vlastní zemi tak, aby z ní lidé již neutíkali, ale naopak, aby tvá země byla atraktivní, prosperující, svobodná a dobře se ti v ní žilo.

Že je klíčem k takové společnosti překonání starých tradicí a zvyků udržujících ji ve středověku, je nasnadě. K tomu ti budeme vždy nápomocni jak radou, tak příkladem, či odpovědí na tvé otázky.

Pokud si i přesto přese všechno stále myslíš, že jsi připraven stát se občanem některé ze zemí jedenadvacátého století v EU, pak jsi vítán.

Ale nezapomeň, svůj život zde si musíš zasloužit a přesvědčit nás, že jsi jej hoden. Protože teprve pak můžeš každému z nás pohlédnout do očí a případné poznámky většinou hloupých a neúspěšných, neboť i takových zde máme více než dost, můžeš považovat za projev jejich pokleslosti, v čemž rovněž budeš mít podporu všech normálních a slušných lidí.

Já se na oplátku zasadím o tvá práva, pokud by tě někdo hodlal pronásledovat kvůli barvě pleti, nebo vyznávání tvého náboženství, pokud tak činíš pokojnou formou a užíváš jej ke svému duchovnímu růstu, nikoliv k páchání násilí v jeho jménu. Lhostejno tedy, zda oslovuješ Boha, Jehovu, nebo Alláha.

Pokud ale selžeš, je nám líto, ale nemáš zde co pohledávat.

Když je to zapotřebí, umíme být i tvrdí.

Jakkoli tě chápeme.

Ale jinak to nejde.

Přizpůsobovat se ti nebudeme.

Stejně jako ani já nechci, aby ses mi přizpůsoboval tam, kde jsi doma ty.

Salam Aleikum

Pochválen buď

Šema Jizrael

Miroslav Václavek

Šumperk

Autor: Miroslav Václavek | úterý 26.7.2016 6:15 | karma článku: 47.79 | přečteno: 17590x

Další články blogera

Miroslav Václavek

Přepolitizováno, překecáno, přeotráveno...

Taky už máte jako já plné zuby současného povolebna? Taky vám už leze krkem ta záplava novinových titulků a článků pojednávajících kdo, kdy a s kým a kdo, kdy, a proti komu? Tak to nás je nepochybně víc.

15.11.2017 v 6:15 | Karma článku: 10.60 | Přečteno: 718 | Diskuse

Miroslav Václavek

Česká republika dává nejvíc peněz na uprchlíky na světě - a pro naše děti sbíráme víčka!

Je po volbách Léta Páně roku 2017 a Andrej Babiš coby Pyrrhos, který utrpěl své vítězství láká usednout koaliční strany na lep s hořící koudelí času u zadnice, pan prezident spřádá své úvahy o vládě bez důvěry poslanecké sněmovny

6.11.2017 v 6:15 | Karma článku: 36.59 | Přečteno: 9196 | Diskuse

Miroslav Václavek

Jan Žižka z Tokia – aneb jak popelář Tomio v Čechách ke štěstí přišel

„Lidská inteligence se výrazně liší, a to jak mezi rasami, tak i mezi muži a ženami. Ženy mají ve většině průměrné IQ - je mezi nimi méně geniálních či naopak totálně hloupých než mezi muži.

17.10.2017 v 6:15 | Karma článku: 32.97 | Přečteno: 4194 | Diskuse

Miroslav Václavek

Stručný návod na to jak si po volbách zachránit život

Je pozdní podzim, listí se barví všemi barvami, tma přichází brzy a čím dál dřív a na skla oken bubnuje déšť svůj zádumčivý rytmus a obličeje potentátů politické reprezentace se zahalují chmurami, jako v zakletém království.

13.10.2017 v 6:15 | Karma článku: 21.10 | Přečteno: 742 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ondřej Lichnovský

Jak Nejvyšší správní soud přepočítal volby

Co se nemělo stát, stalo se. Nejvyšší správní soud byl nucen přepočítat hlasy v proběhlém hlasování do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Co z takto otevřené Pandořiny skřínky vypadlo?

20.11.2017 v 11:10 | Karma článku: 9.69 | Přečteno: 323 | Diskuse

Martin Jaroš

Známkování prezidentských kandidátů

Poslechl jsem si pozorně první prezidentskou debatu na Seznamu, abyste vy nemuseli! A tady je vysvědčení, které jsem kandidátům vystavil. Podotýkám, že hodnotím čistě výkon v diskusi, nikoli celkovou kvalitu borců.

20.11.2017 v 10:54 | Karma článku: 8.81 | Přečteno: 421 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Zelení Trumpovým lidem zazpívali, papež pohovořil o perverzi, McCartney zase o šílenství

Aktivisty Greenpeace mohla ranit mrtvice. Donald Trump na klimatickou konferenci COP23 v Bonnu vyslal... zástupce fosilního průmyslu. Aby se pochlubili, že Amerika snižuje své emise díky boomu těžby zemního plynu.

20.11.2017 v 10:54 | Karma článku: 10.70 | Přečteno: 177 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Politický zázrak

Mám sen. Velký, obtížně splnitelný, vyžadující trpělivost, víru a naději. A také nezměrné úsilí a ovšem i nezbytnou dávku zvláštního druhu štěstí.

20.11.2017 v 10:05 | Karma článku: 8.99 | Přečteno: 348 | Diskuse

Pavel Ďuran

Hradílek ukončil hladovku

Dobrá zpráva! Hladovka někdejšího signatáře Charty 77 a polistopadového ministra vnitra ČR Tomáše Hradílka, kterou držel proto, aby Miloš Zeman podruhé nekandidoval na prezidenta ČR, byla po 17 dnech ukončena.

20.11.2017 v 8:45 | Karma článku: 33.38 | Přečteno: 908 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.