Úterý 22. června 2021, svátek má Pavla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 22. června 2021 Pavla

Pane Gorbačove, děkuji

2. 03. 2021 17:00:00
Dnes je Michailu Sergejeviči Gorbačovovi devadesát let. Dožít se tak vysokého věku je samo o sobě oslavy hodné, ale v případě tohoto muže je zapotřebí zmínit mnohem víc.

Když se jedenáctého března 1985 stal Michail Gorbačov generálním tajemníkem ÚV KSSS bylo to zjevení. Po neduživých starcích s rukama od krve, kteří umírali jako na běžícím páse se prvním mužem ve státě, který byl ztělesněním zla stanul člověk sympatického vzhledu, což už samo o sobě bylo šokem.

A nejen to, Michail Gorbačov záhy přišel s politikou glasnosti, tedy otevřenosti, kdy v sovětském svazu byla zrušena cenzura a také přestavby. Tedy stalo se to, že Michail Gorbačov oprášil koncept Pražského jara a pokusil se o totéž o co usiloval Dubček na jaře roku 1968.

Což v žádném případě nebyla náhoda, protože jeden z mužů pražského jara, tedy Vladimír Mlynář byl jeho velmi blízký přítel, s nímž studoval na moskevské univerzitě v dobách stalinismu. Je nutno podotknout, že v oněch dobách byli věřícími ve Stalina a jeho smrt jimi velmi otřásla.

Ale jak šel čas tak i v samotném SSSR byla stržena maska velkého Stalina Nikitou Chruščovem a Gorbačovovi se pomalu ale jistě dostávalo poznání o skutečné podstatě stalinismu. A tak není divu, že když stanul v čele Sovětského svazu, který byl na konci života a potácel se ve stádiu klinické ekonomické a politické smrti, že se pokusil o totéž nemožné, jako českoslovenští komunisté roku 1968.

Ovšem reformovat mrtvolu možné není. Přesto, že vyšetřovatel Telman Gdljan vykopával na zahradě Brežněvova zetě Jurije Čurbanova konve plné zlata, diamantů a západních valut a nejvíce zkorumpované partajní bosse posílal do vězení, byla sovětská společnost prolezlá rozkladem a hnilobou natolik, že veškeré reformní úsilí uznal i sám Gorbačov za nerealizovatelné.

Poslal tedy loď pod jménem Sovětský svaz na mělčinu, kam najela a začala se pomalu rozpadat a drolit, což nakonec vedlo k zániku této nejobludnější diktatury v lidských dějinách.

Ovšem k zániku pokojnému a klidnému. Rovněž je třeba velmi kladně hodnotit to, že odstranil cenzuru a o celé krvavé historii Sovětského svazu se hovořilo dávno před tím než u nás. A nejen hovořit, ale vycházela celá řada literatury demaskující zločinnou sovětskou diktaturu a také spousta filmů, které se u nás dočkaly uvedení, až v devadesátých letech.

Jako byl například skvělý film Baltazarova hostina aneb Noc se Stalinem režiséra Jurije Kara. Ale nejen to, zatímco u nás stalinistický režim Milouše Jakeše a ostatních představitelů normalizačního režimu dosazeného po okupaci ze srpna 1968 dusil jakékoli známky svobody, kultury a radosti, v SSSR v srpnu 1989 na stadionu v moskevských Lužnikách hrály hvězdy světového rocku, jako Ozzy Osbourne nebo Bon Jovi.

Rovněž tak revoluce z roku 1989, která začala svobodnými volbami v Polsku, stržením ostnatého drátu na hranicích v Maďarsku a rozbouráním Berlínské zdi. Kdy komunistické diktatury okolo nás padaly jako kuželky takže se rozpadla ta naše i u nás v listopadu 1989 se odehrály, aniž by nějak do těchto událostí zasahovala Sovětská armáda původně dislokovaná v těchto zemích, coby pojistka proti vzpouře. Ale naopak, měla v případě potřeby zasáhnout proti normalizačním uzurpátorům.

A tak, když i od nás odjel v červnu 1991 poslední sovětský voják, stali jsem skutečně svobodnou a suverénní zemí, kterou jsme doposud.

Samozřejmě, Michail Gorbačov byl reakcí na Ronalda Reagana, který zcela jednoznačně prohlásil, že za jeho prezidentství skoncuje s komunismem a Sovětský svaz uzbrojil. Tedy ekonomicky zruinoval. Protože jestli USA dávaly na zbrojení prostředky v řádech procent rozpočtu tak SSSR musel vydávat částky v desítkách procent, aby alespoň trochu udržel krok.

A samozřejmě, že Gorbačov byl komunista, je komunista a zůstane komunista. Komunista, který chtěl tuto ideologii demokratizovat a přidat do ní štěpy tržní ekonomiky. Opravdu neměl v úmyslu SSSR zničit, jak mu dnes mnozí vyčítají. A samozřejmě, že se s ním nemohu v těchto otázkách shodnout, přesto mu ale jakožto jedinému vysokému představiteli SSSR prokazuji úctu a hluboce mu děkuji.

Ptáte se za co?

No přece za to, že impérium zla, napěchované zbraněmi až k prasknutí, říše, která se po celá desetiletí nezabývala ničím jiným než agresemi, válkami, vražděním, okupováním a násilím se rozplynula jako pára nad hrncem a my jsme dosáhli něčeho zcela nemožného. Svobody. Svobody, která nestála miliony mrtvých, oceány krve a lidského hoře, ale vše se stalo bez prolití jediné kapky krve.

Čemuž já říkám zázrak.

Cesty Boží jsou nevyzpytatelné. Někdy nás vede ke svobodě fanfarón s doutníkem v puse z nejvyšších kruhů a jindy zase obyčejný vesnický kluk, věřící v komunismus.

A jestli mu dodnes milovníci starých pořádků spílají? To je přece to nejvyšší vyznamenání! Které se vyrovná Nobelově ceně za mír, Řádu Bílého lva a mnohým jiným oceněním, která získal skrz naskrz celým naším světem.

Уважаемый Михаил Сергеевич,

поздравляю вас с девяностолетием! Спасибо за свободу. За свободу Чехии и других стран, освободившихся благодаря вам. То, что советская империя зла распалась, ее армия вернулась в свое логово, и все произошло без единой капли крови, я считаю чудом. Чудо живем! Спасибо!

Miroslav Václavek

Šumperk

Autor: Miroslav Václavek | úterý 2.3.2021 17:00 | karma článku: 27.82 | přečteno: 672x

Další články blogera

Miroslav Václavek

Třicet let svobody, třicet let od stažení okupantů do SSSR

„V roce 1968 jsem vstoupil do Československa jako mladý kapitán, jako nositel pokrokových myšlenek socialismu a domníval jsem se, že plním úkoly, které prospějí bratrskému československému lidu. V roce 1989 jsem se ale cítil

21.6.2021 v 17:00 | Karma článku: 22.46 | Přečteno: 369 | Diskuse

Miroslav Václavek

Sudetsko

„Na prvním místě není autor a stav jeho duše, pro který hledá vyjádření, ale jazyk, kterým jej chce vyjádřit. Jazyk, ta vlast a pokladnice krásy a smyslu, začíná sám myslet a mluvit za člověka a celý se proměňuje v hudbu,

21.5.2021 v 17:00 | Karma článku: 15.55 | Přečteno: 347 | Diskuse

Miroslav Václavek

Shalom Israel

„Zbrojní dohoda s Čechy byla největší pomoc, kterou jsme tehdy dostali, a pochybuji, že bychom bez ní obstáli.“ David Ben-Gurion, v letech 1948 až 1954, izraelský ministerský předseda.

14.5.2021 v 17:00 | Karma článku: 28.34 | Přečteno: 502 | Diskuse

Miroslav Václavek

Sudetenland, mein Heimatland

Tak se jmenuje název písničky Roberta Junga, ve které opěvuje krásy Sudet a který se v roce 1935 narodil v Lipové Lázně, aby byl po válce vyhnán a poté v Německu složil více než 3 000 písní. Ale láska k rodnému kraji mu zůstala.

11.5.2021 v 17:00 | Karma článku: 21.63 | Přečteno: 743 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Petr Štrompf

Stavět pomníky feťákům? V USA s tím nemají problém

Titulek jak vyšitý z Rudého práva, že? Ale vymyslel jsem ho sám, bez pomoci ideologického postižení tehdejší totalitní doby. Protože to je totiž titulek současnosti.

22.6.2021 v 9:33 | Karma článku: 18.86 | Přečteno: 226 | Diskuse

Jan Bartoň

Již rozpuštěný MeSES by měl být vypuštěn

MeSES, tato skupina radikálních epidemiologů a rádobyepidemiologů, přichází s návrhem na zpřísnění podmínek při návratu z jiných zemí zpátky do Česka. Vyhrožuje i policejním postihem „nespolupracujících“.

22.6.2021 v 8:00 | Karma článku: 25.74 | Přečteno: 383 | Diskuse

Zdeněk Koudelka

Rozhovor pro Parlamentní listy 21. 6. 2021

Rozhovor pro Parlamentní listy o covidových zákazech, vztahu evropského práva a naší Ústavy a o nepodávání oznámení podle zákona o střetu zájmů generálními řediteli České televize, rozhlasu a ČTK.

22.6.2021 v 7:45 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 31 | Diskuse

Miroslav Václavek

Třicet let svobody, třicet let od stažení okupantů do SSSR

„V roce 1968 jsem vstoupil do Československa jako mladý kapitán, jako nositel pokrokových myšlenek socialismu a domníval jsem se, že plním úkoly, které prospějí bratrskému československému lidu. V roce 1989 jsem se ale cítil

21.6.2021 v 17:00 | Karma článku: 22.46 | Přečteno: 369 | Diskuse

Vilém Barák

Proč mají zahraniční nepřátelé Západu domácí podporu?

Názory části veřejnosti kopírují postoje Ruska a Číny v jejich hybridní válce proti Západu, jehož jsme součástí. Proč se do těchto snah poškodit Česko jeho vlastní občané dobrovolně, nadšeně a podle všeho i nezištně zapojují?

21.6.2021 v 12:57 | Karma článku: 16.95 | Přečteno: 454 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz