Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. prosince 2022 Svatoslav

Na kole na hranice Ruska

29. 09. 2022 17:00:00
Plánoval jsem tuhle cestu už nějakou dobu, ale vždycky mi do ní něco vlezlo. Jednou práce, podruhé zase něco takzvaně něco důležitého a potřetí taky cosi, až jsem praštil pěstí do stolu a řekl si dost.

Sedl jsem si k počítači a koupil jsem si lístky na vlak pro sebe a pro kolo, zařídil si meškání, tedy ubytko na břehu baltského moře ve Stegně a vyrazil jsem.

Cestování s kolem je náramně jednoduché, ze Šumperku vás hodí vláček do Přerova a tam si přelezete na jiný perón a vlezete si do vlaku, který jede až k moři a je to. Pak se už jen pohodlně usadíte, pustíte si na tabletu nějaký film či jen tak klimbáte, od stevarda si koupíte kávu nebo čaj a za Varšavou si zajdete do restauračáku.

Což je vždy velmi příjemný zážitek, protože si dáte źurek a regionální piweczko a jste příjemně ukolébáni a vlak sviští rovinami a lesy a vy můžete spokojeně trávit. A potom vystoupíte na Malborku, což je to město, kde je ten křižácký hrad a tam vás čeká známý Polák, který vás naloží do auta a přesune k pobřeží. I když původně jsem si to chtěl zajet na kole, protože jsem jezdit na kole do Polska přijel.

No a tak projíždíte krajinou Źulaw, což je kraj delty Visly, který vodě vyrvali holandští osadníci a zastavíte na jídlo a dáte si nějakou źulawskou specialitu a je to prostě tak dobré, že to ani není možné a to jsem si myslel, že mě Polsko už ničím překvapit nemůže.

A pak je tu už Stegna, což je letovisko na břehu Baltského moře a jen si hodím saky paky na ubytko a spěchám k moři. Balt je dnes poněkud rozvrkočen, nebe má tolik barev, že by si z nich každý malíř nabral do palety a vzduch chutná Polskem.

A tak jsem se prošel po pláži, kde stíny se dlouží a nad krajinou krouží, podivnej pták, nebo mrak, řečeno s Wabi Daňkem, dal jsem si flundru, pro moralisty, to je mořská ryba :-) A šel to zalomit do betle, protože ráno se vyráží na kolo.

A je tu ráno a Mirek nasedá na své horské kolo, zapíná navigačku, aby se napíchl na legendární trasu R10, která vede kolem pobřeží a je v lese a míří na Krynicu Morskou, což je také překrásné letovisko na březích Baltu a střídá les s úhlednými vesničkami, které jakoby by byly někde v Německu, prostě zapomeňte na Polsko, jaké bývalo ještě před pár lety a připravte se na to, že máme co dohánět.

A to nejen pokud o cyklostezky jde, protože ty jsou v Polsku zcela luxusní a zvící do šíře našich okresek. Ale pojeďme už konečně na to kolo. Protože přestalo pršet, počasí se pomalu vybírá a jdeme na to.

Mirek se napichuje erdesítku a pod plášti jeho horského kola začínají ubíhat první kilometry a že jich bude požehnaně. Projíždí borovicovým lesem, který roste na písečné kose, která ho dovede až na hranici Mordoru. Příroda je to nádherná a úchvatná a cesta je jako na houpačce, protože i když Polsko je jedna velká rovina tak tady je to jako na houpačce. Ale člověk se každopádně nenudí, jako na Hané :-)

A taky si přejede tu písečnou dunu, protože je zvědavý na moře a Poseidonovi se to moc nelíbí, protože jen co vyhnal ty davy turistů, strká mu tam čumák jakýsi cyklista a tak se po něm ožene sprškou slané vody a deště a tak Mirek zase přejíždí dunu zpět k cestě a drží se svého kopyta :-)

A už přijel do Krynice Morské, kterou jen prolítne, protože toho má ještě hodně před sebou a přijíždí na místo, kde cyklostezka kopíruje pobřeží moře a je to překrásné. Člověk neví kam se dívat dříve a tak musí dávat velkého bacha, aby nezahučel do příboje :-)

Ale cesta příjemně ubíhá a Mirek se občas zastavuje, aby si pořídil nějakou tu fotku na památku.

A protože jedna by byla málo, tak ještě jednu :-)

A už se pomalu blížíme k hranici s Ruskem tak začínám mít obavy, abych snad probůh nepřejel a nenalili mě do armády a neposlali mě "osvobozovat" Ukrajinu :-) Ale to nehrozí, protože ačkoli hranice není v zásadě nijak hlídána pohraničníky se psy a se samopaly, je tady závora přes cestu a i když za ní je chatrný plot tak v plotě jsou otevřeny dveře, ale nikdo se jimi tamtudy z EU nehrne. Tak si říkám, že by se to měli dozvědět ti demonstranti z Václaváku, že jim nikdo v odchodu bránit nebude :-)

A Mirek to otáčí a tou stejnou cestou se vrací tou stejně krásnou polskou přírodou zase do Stegna, jen si dá v Krynici Morskiej rybku a salatku a Seven Up a už to tolik nežene, protože už dosáhl cíle a teď je to jen na pohoděnku, pohodu.

A tak se zase zastavuje a kochá cestou u moře, protože to je taková krása.

A pak Mirek dorazil zpět do Stegna a trochu si polelkoval a něco pojedl a popil a prošel se po pláži a bylo mu krásně, protože si dal nádherný trip pobřežím polského Baltu a najel 89 kilometrů a to bratru za čtyři hodiny a padesát minut. Tak se ještě pokochá na břehu.

A teď pomalu půjde spát a vy se ještě mezitím můžete podívat, jaké to tam vlastně je, protože Mirek vám o tom natočil film a zítra zase vyjíždí, i když směrem opačným, ale bude to stejně krásné. Tak dočkejte času, jako husa klasu, zítra se pojede prámem přes Vislu!

Miroslav Václavek

Šumperk

Autor: Miroslav Václavek | čtvrtek 29.9.2022 17:00 | karma článku: 17.45 | přečteno: 482x

Další články blogera

Miroslav Václavek

Multikulturalismus, může mi prosím pěkně někdo vysvětlit, co to jako má být?

Ano, na to se dnes ptá mnohý člověk. V médiích je toho slova plno, hovoří se o něm po hospodách, je slyšet na demonstracích, ale nikdo neví vo co jako gou. A proto je nejvyšší čas, abyste se to dozvěděli.

1.12.2022 v 17:00 | Karma článku: 17.99 | Přečteno: 831 | Diskuse

Miroslav Václavek

Už vás bylo dost pane Fialo, lidé se stěhují do Balmánie!

Můžeme se to dočíst všude. Drahé energie vpravo, zdražování vlevo, válka na Ukrajině nahoře, LGBT dole. Úkáčka u nás nemusí dělat a mají všechno zadarmo a do toho ještě ten Fiala, prostě je to samá nespravedlnost.

25.11.2022 v 17:00 | Karma článku: 23.22 | Přečteno: 968 | Diskuse

Miroslav Václavek

To překračuje všechny meze, co v té škole dnes ty děti učí!

Jda ráno k lékaři v čase, kdy školáci spěchají do školy je velmi zajímavé, zjistil jsem. Nejenže je všechno nové a svěží, ale člověk se toho spoustu doví.

8.11.2022 v 17:00 | Karma článku: 39.89 | Přečteno: 10426 | Diskuse

Miroslav Václavek

Jak to doopravdy bylo s The Plastic People of the Universe!

Je taková jedna hospoda ve stínu paneláků. Vlastně jako na mýtince, kde se okolo tyčí neproniknutelné hvozdy z betonu a plastových oken a kam dopadá sluneční světlo jen jednou za rok.

18.10.2022 v 17:00 | Karma článku: 20.28 | Přečteno: 898 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Ladislav Větvička

Nejkratši cesta k horam vyššim jak Mont Blanc

Fčil, když sudruh Putin vylečil svět od korony a většina zemi světa upustila od koronopodfukovych opatřeni, je zase na chvilu jednoduche dostat se pod pěti tisicovky. Na chvilu. Bo co se polityci naučili, brzo využiju zas.

2.12.2022 v 11:11 | Karma článku: 39.77 | Přečteno: 1387 |

Ladislav Větvička

Jak sem na Kavkaze organyzoval druhu frontu

Ozvalo se zvoněni wocapu, což je super věc, bo se možete volat s lidma z druheho konca světa, vidět na jejich pysky a je to zadarmo. Teda uplně ne, stoji to stokorunu měsičně, když mate tu ukrajinsku kartu.

1.12.2022 v 18:18 | Karma článku: 41.41 | Přečteno: 2124 |

Stanislava Boudová

Překvapil mne sníh! Zachránila to dřevěná obracečka!

Jsem asi lajdák. Napadl první sníh a namrzal. Auto jsem sice pravidelně ometala, ale ráno byl mráz všude! A škrabka zůstala v autě! Ještě že jsem zdatná kuchařinka! Jinak bych neodjela!

30.11.2022 v 16:55 | Karma článku: 30.52 | Přečteno: 1865 | Diskuse

Tomáš Flaška

Vysokorychlostní vlak TGV - zážitek na život

Smířil jsem se s tím, že vysokorychlostních tratí u nás se již nedožiji. Tím nemyslím rychlé vlaky jezdící 250 km/h, ale minimum je pro mě 300 km/h. Tak jsem s tím musel něco udělat.

26.11.2022 v 9:47 | Karma článku: 39.82 | Přečteno: 4161 | Diskuse

Jaroslav Babel

Podzimní miniatura (5.)

Ačkoliv moje cestovatelské deníky už drahnou dobu překračují rámec ryze letního vyprávění, letošní rok je v tomhle ohledu přece jen trochu výjimečný. Plánované to nebylo, ale to už tak bývá. Tak letos popáté - a určitě naposledy.

22.11.2022 v 22:11 | Karma článku: 17.86 | Přečteno: 278 | Diskuse

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek večer ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...