Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. prosince 2022 Svatoslav

Na pobřeží Baltu a v deltě řeky Visly, překrásným Polskem na kole

30. 09. 2022 17:00:00
A už je tady opět ráno, nebe je jako šmolka, na obloze stojí jen pár mráčků takže rychle vypít kávu, hodit na sebe dres, dnes s krátkými kalhotami a jde se na to.

Mirek ráno do sebe rychle ještě hodil lososa po źulawsku, tedy v oleji a s česnekem a bylo to něco tak dobrého, že mu slezly nehty, ale zase vzápětí narostly zpět a tak si mohl obléci své gelové rukavice, nasadit přilbu a vyrazit.

Dnes se jede po pobřeží Baltu, až do rezervace Ptačí ráj, která je na Sobieszewském ostrově nedaleko Gdańsku a cestou se musí přeplout Visla a to na prámu, který tam jezdí už od devatenáctého století. A to je prostě něco tak úžasného, že to Mirek prostě musí prubnout :-)

A tak se zase pod plášti jeho kola začíná odvíjet krásná polská cyklostezka vinoucí se nádhernými borovicovými lesy, jejichž koruny se dotýkají té baltské modři tam nahoře a silice omamně voní, až se z toho točí hlava.

A než bys řekl švec, je tady Mikoszewo a přijíždíme k prámu přes Vislu, kde již čeká fronta, tedy po polsky kolejka automobilů, cyklistů a chodců, dychtivá se nalodit na palubu a zamávat břehu, který se ztrácí, jakožto to i tomu, který se blíží a už prám přiráží ke břehu a spouští naloďovací rampu a všechno se to dává do pohybu a příchozí se mísí s odchozími a prám rampu zase zvedá a už se jede państwo.

A přichází paní a vybírá lóve, tedy zlotuwky a samozřejmě se i na prámu dá bez problémů platit kartou, což je obrovská výhoda, protože kartou v Polsku můžete zaplatit úplně všechno a úplně všude, z čehož vyplývá, že i když nosíme nos nahoru tak jsme sto let za opicemi.

A na druhém břehu se prám zase vylidní a čeká na další várku lidí, automobilů i cyklistů a mne vede cesta do lesů a cyklostezkami po ostrově, až dolů do rezervace. A tak nasazuji celkem slušné cestovní tempo a vesele si prozpěvuji, což je u mě normální a míjím občas nějakého toho udiveného houbaře a frčím si to nevím jak, vždyť nemám prsa nemám znak, nebo jak se to zpívá :-)

A ejhle, je tady tabule, která mi říká, že jsem v ráji. Což já samozřejmě dobře vím, protože Polsko za ráj považuji a speciálně u Baltu a tak zastavuji a vskutku, skrze rákosí ke mě doléhá ptačí zpěv i skřeky všeho druhu, takže tabule nelže a je to tady Ptačí ráj :-)

Cyklostezka se nyní stáčí doleva, což znamená, že jsem na konci ostrova a zároveň tak začíná i má cesta zpět a jedu stále kolem delty Visly a kolem domova nepřeberného množství ptačích druhů a panenské přírody vůbec.

A protože se nazpět vracím druhou stranou ostrova po opravdu nádherné polské cyklostezce, kde to frčí jako po dálnici, ovšem nikoliv po té české :-) je tady zase břeh Visly a starý dobrý prám, který převáží mezi břehy, jako Chárón :-)

A teprve při druhé plavbě si uvědomuji, jaká je Visla širá a velká řeka a tam na obzoru se vlévá do moře. Je to opravdu silný pocit být na palubě takové malého smítka na hladině a cítit pod nohama tu sílu, která míří do hlubin moře.

A pak Mirka na druhé straně zase pohltil les, jen se chvílemi bál, že se tady zkazí, protože to tam byla samá droga! :-)

Ale protože Mirkova jediná droga je sport, dopadlo to dobře a Mirek je už kousíček od Stegny a těší se na něco dobrého :-)

A už je to jen pár metrů a Mirek to bere přímo k Julce, což je restaurace kam chodil na chálku, což je cigánsky jídlo, protože Mirka Romales ze značné části vychovali a proto je takový, jaký je, tedy se srdcem na dlani a dal si tam golonku.

Tedy pečené koleno s vařeným bramborem a s koperkem, tedy s koprem a se salatkou a s rosólem, což je vývar s nudlemi a se zeleninou a musím říci, že podávat golonku v pečícím papíru, takže je ve vlastní šťávě je něco úžasného. Prostě nakonec oblížete i ten papír a vůbec vám to nepřijde blbé :-)

Ale už vás nebudu dál trápit a mučit a to ani sebe, protože při této vzpomínce také počínám slinit a tady máte film, který vám Mirek natočil, protože jednou vidět je lepší než tisíckrát číst, ale moje články jsou vynikající i po tisící prvé takže je to v pohodě :-)

No a zítra si mešúrs vyrazíme po Źulawách a polskou historií a taky a to nejvíc po plážích a dáme si i nějaké ty traily, tak žádné ponocování, hezky dočíst a alou na kutě, ať máte dost sil a Mirkovi stačíte :-)

Miroslav Václavek

Šumperk

Autor: Miroslav Václavek | pátek 30.9.2022 17:00 | karma článku: 18.53 | přečteno: 368x

Další články blogera

Miroslav Václavek

Multikulturalismus, může mi prosím pěkně někdo vysvětlit, co to jako má být?

Ano, na to se dnes ptá mnohý člověk. V médiích je toho slova plno, hovoří se o něm po hospodách, je slyšet na demonstracích, ale nikdo neví vo co jako gou. A proto je nejvyšší čas, abyste se to dozvěděli.

1.12.2022 v 17:00 | Karma článku: 17.99 | Přečteno: 831 | Diskuse

Miroslav Václavek

Už vás bylo dost pane Fialo, lidé se stěhují do Balmánie!

Můžeme se to dočíst všude. Drahé energie vpravo, zdražování vlevo, válka na Ukrajině nahoře, LGBT dole. Úkáčka u nás nemusí dělat a mají všechno zadarmo a do toho ještě ten Fiala, prostě je to samá nespravedlnost.

25.11.2022 v 17:00 | Karma článku: 23.22 | Přečteno: 968 | Diskuse

Miroslav Václavek

To překračuje všechny meze, co v té škole dnes ty děti učí!

Jda ráno k lékaři v čase, kdy školáci spěchají do školy je velmi zajímavé, zjistil jsem. Nejenže je všechno nové a svěží, ale člověk se toho spoustu doví.

8.11.2022 v 17:00 | Karma článku: 39.89 | Přečteno: 10426 | Diskuse

Miroslav Václavek

Jak to doopravdy bylo s The Plastic People of the Universe!

Je taková jedna hospoda ve stínu paneláků. Vlastně jako na mýtince, kde se okolo tyčí neproniknutelné hvozdy z betonu a plastových oken a kam dopadá sluneční světlo jen jednou za rok.

18.10.2022 v 17:00 | Karma článku: 20.28 | Přečteno: 898 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Ladislav Větvička

Nejkratši cesta k horam vyššim jak Mont Blanc

Fčil, když sudruh Putin vylečil svět od korony a většina zemi světa upustila od koronopodfukovych opatřeni, je zase na chvilu jednoduche dostat se pod pěti tisicovky. Na chvilu. Bo co se polityci naučili, brzo využiju zas.

2.12.2022 v 11:11 | Karma článku: 39.82 | Přečteno: 1400 |

Ladislav Větvička

Jak sem na Kavkaze organyzoval druhu frontu

Ozvalo se zvoněni wocapu, což je super věc, bo se možete volat s lidma z druheho konca světa, vidět na jejich pysky a je to zadarmo. Teda uplně ne, stoji to stokorunu měsičně, když mate tu ukrajinsku kartu.

1.12.2022 v 18:18 | Karma článku: 41.41 | Přečteno: 2130 |

Stanislava Boudová

Překvapil mne sníh! Zachránila to dřevěná obracečka!

Jsem asi lajdák. Napadl první sníh a namrzal. Auto jsem sice pravidelně ometala, ale ráno byl mráz všude! A škrabka zůstala v autě! Ještě že jsem zdatná kuchařinka! Jinak bych neodjela!

30.11.2022 v 16:55 | Karma článku: 30.52 | Přečteno: 1865 | Diskuse

Tomáš Flaška

Vysokorychlostní vlak TGV - zážitek na život

Smířil jsem se s tím, že vysokorychlostních tratí u nás se již nedožiji. Tím nemyslím rychlé vlaky jezdící 250 km/h, ale minimum je pro mě 300 km/h. Tak jsem s tím musel něco udělat.

26.11.2022 v 9:47 | Karma článku: 39.82 | Přečteno: 4161 | Diskuse

Jaroslav Babel

Podzimní miniatura (5.)

Ačkoliv moje cestovatelské deníky už drahnou dobu překračují rámec ryze letního vyprávění, letošní rok je v tomhle ohledu přece jen trochu výjimečný. Plánované to nebylo, ale to už tak bývá. Tak letos popáté - a určitě naposledy.

22.11.2022 v 22:11 | Karma článku: 17.86 | Přečteno: 278 | Diskuse

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek večer ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...