Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. prosince 2022 Svatoslav

Polským Holandskem, polskou historií, pískem i traily na pobřeží Baltu

1. 10. 2022 17:00:00
A je tady den třetí a Mirek vyskakuje z postele jako při budíčku, protože ho budí stejně jako včera nádherná obloha a světlo, které se pod závěsy v ubytku rozlévá po podlaze, jako by tam pejsek udělal loužičku.

Ale nemusím nic uklízet, protože nám dovnitř načuralo sluníčko a tak Mirek má jednu nohu v cyklo kraťasech, jednou rukou jí cereálie a druhou se souká do dresu a hledá, kam to včera kopl ty kompresní ponožky a tady je jedna pod gaučem tak ještě najít druhou a jede se :-)

A taky, že jo, dnes je v plánu projet trocha toho vnitrozemí, navštívit místa lidského utrpení, tedy dotknout se polské historie a pak drandit po pobřeží moře a taky si zajet nějaký ten trail, bo Mirek je horský cyklista a tak prostě nějaký ten adrenalin nutně potřebuje :-)

A jen co vjedeme na erdesítku je tady první místo, jen kousíček od ní, kam vede úzká pěšinka. Je to místo masových poprav polských odbojářů, kteří byli internováni v nedalekém koncentračním táboře Stutthof.

Pomodlil jsem se na tomto místě tak hluboce, že ztichli i ptáci i jinak věčný vítr přicházející od moře. Amen.

Ještě plný této bolavé chvíle nasedám na kolo, vracím se z hlubin lesa zpět na cyklostezku a mířím k dalšímu místu, kde se nacházelo peklo na zemi, přičemž peklo tohle, neslo název Koncentrační tábor Stutthof. Pokouším se vejít dovnitř tábora i s kolem, ale nedaří se mi ukecat ochranku a tak si tábor objíždím zvenku a možná je to ještě působivější. Stát venku za dráty a přemýšlet o tom, co člověka vede k tomu, že opustí to, co jej činí člověkem a začne sloužit obludnému zlu, jakým byl nacismus.

A neříkejte mi prosím, že za to může jen Hitler, protože ten říkal jen to, co lidé chtěli slyšet. Bože, prosím, uvrhni všechny, kdo na tomhle měli podíl, lhostejno, zda ve skutcích či v myšlenkách, do nejhlubší propasti pekelné, protože tohle se nedá ani odpustit, ani zapomenout. A ba právě naopak, tuto vzpomínku musíme udržovat stále živou.

Aby ti, kteří zde zemřeli poprvé, nezemřeli znovu a aby nikoho ani nenapadlo pokoušet o totéž. A je jedno, jak to bude nazývat.

Mirek mlčky postál s hlavou skloněnou a přenesl se zpět v čase a slyšel štěkot psů, nářek mučených lidí, které nacistická ideologie označila za nepřátele a jeho myšlenky patřily těm, kteří zde zemřeli. Aby se nikdy a nijak již nic podobného nemohlo zopakovat. O to budu usilovat po celý můj život a k tomu mi dopomáhej Bůh.

Vyjel jsem pak ven z temného lesa, který tento lágr obklopuje a světlo, které přišlo z nebe mne vzalo do své náruče a konejšilo mou mysl, jakoby ke mě přišel můj anděl, podal mi kapesník a osušil mi slzy, pohladil mě po vlasech a postrčil dál po větru, který opět začal vát. Minulost nezměním i kdybych tisíckrát chtěl, tedy zatnul jsem zuby a uposlechl anděla, který na sebe vzal podobu větru a vyjel dál, protože na mne čeká Polsko a kraj, který se nazývá Źulawy.

Což kraj podobný holandským poldrům, což je díky tomu, že jej vodě vyrvaly pracovité ruce holandských osadníků, kteří sem před staletími přišli stejně, jako přišli Němci k nám do Sudet, učinit z bažin úrodnou zemi.

A je to kraj přenádherný a je z něj cítit historie a má bohaté kořeny nejen kulturní, ale i gastronomické, které jsou zde pilně udržovány při životě a já se jen těším, až si uvařím nějakou žulawskou specialitu, protože to je opravdu něco :-)

Člověk jede zemědělskou krajinou, kde jsou na cestě malé vesničky s těmi nejhodnějšími lidmi na světě a toho já vždycky moc rád využiju a zastavím se na kus řeči s těmi, kteří mají ještě čas se bavit s někým úplně cizím a který v exotické ústroji lítá na kole mezi jejich poli a loukami s kravkami a nabíjím se tak, až se opět vrátím do takzvané civilizace, kde lidi mají všeho dost, až na ten čas :-)

A tak jsem se krásně projel krajinou rovnou jako stůl a vedlo mě to zase zpět k moři, protože koneckonců moře, to je prostě taková krása, že se člověk jen tak posadí do písku a dívá se a naslouchá a má úplně všechno, co potřebuje.

A chvíli jsem nechal mysl odejít pryč a když se vrátila, byla plná krásy a čistá a lehounká a tak jsem zase nasedl na kolo a jel, protože písek byl jako asfalt.

Ale nejen pobřežím moře je živ člověk a tak jsem to obrátil k borovicím, které lemují písečné pláže, protože právě tam, mezi Mikoszewem a Stegnou je krásný trail mezi borovicemi, který vede cyklistu kousek nad pískem, lesy a trávou.

A tak se do něj Mirek pustil, aby si dal poslední z toho, co pobřeží Baltu nabízí. Projel si krásné cyklostezky, lesy i vesnice, projel se po březích moře, což je pocta, kterou Neptun neprokáže jen tak někomu a ztrácel dech v krkolomných stezičkách nad pobřežím, kde se nechal šlehat větvemi jeřabin a planých růží a bylo to nádherné.

A pak jsem přijel do Stegny, sešel ještě k moři, protože s mořem se musíte přivítat i rozloučit, aby o vás vědělo, že jste tady a až jednou splynete v jedno, aby vás poznalo, že jste to vy, ten starý známý.

A pak jsem si zašel opět k Julce a viděl jsem v nabídce gulasz a kasze, tedy jsem si ho dal a bylo to vynikající, protože to byl guláš s pohankovou kaší a se salátem a bylo to úžasné.

A že ke guláši odjakživa patří piweczko, dal jsem i ten gdańský Spejcal, jasny pelny :-)

A protože to je vlastně všechno, co jsem vám chtěl říci, mešúrs, protože zbytek je ve filmu, tak se s vámi loučím a počkejte si na příští rok, kdy si chci projet pobřeží Baltu od Svinoústí po Gdańsk, což je bratru takových 480 kilometrů, ale s tím vy si hlavu nelamte, pohodlně se posaďte a tady je ten slibovaný film :-)

Tož nech vás opatruje Manitú aji z Neptunem a u dalšího z mých článků na počtenou :-)

Miroslav Václavek

Šumperk

Autor: Miroslav Václavek | sobota 1.10.2022 17:00 | karma článku: 14.26 | přečteno: 344x

Další články blogera

Miroslav Václavek

Multikulturalismus, může mi prosím pěkně někdo vysvětlit, co to jako má být?

Ano, na to se dnes ptá mnohý člověk. V médiích je toho slova plno, hovoří se o něm po hospodách, je slyšet na demonstracích, ale nikdo neví vo co jako gou. A proto je nejvyšší čas, abyste se to dozvěděli.

1.12.2022 v 17:00 | Karma článku: 17.99 | Přečteno: 830 | Diskuse

Miroslav Václavek

Už vás bylo dost pane Fialo, lidé se stěhují do Balmánie!

Můžeme se to dočíst všude. Drahé energie vpravo, zdražování vlevo, válka na Ukrajině nahoře, LGBT dole. Úkáčka u nás nemusí dělat a mají všechno zadarmo a do toho ještě ten Fiala, prostě je to samá nespravedlnost.

25.11.2022 v 17:00 | Karma článku: 23.22 | Přečteno: 968 | Diskuse

Miroslav Václavek

To překračuje všechny meze, co v té škole dnes ty děti učí!

Jda ráno k lékaři v čase, kdy školáci spěchají do školy je velmi zajímavé, zjistil jsem. Nejenže je všechno nové a svěží, ale člověk se toho spoustu doví.

8.11.2022 v 17:00 | Karma článku: 39.89 | Přečteno: 10426 | Diskuse

Miroslav Václavek

Jak to doopravdy bylo s The Plastic People of the Universe!

Je taková jedna hospoda ve stínu paneláků. Vlastně jako na mýtince, kde se okolo tyčí neproniknutelné hvozdy z betonu a plastových oken a kam dopadá sluneční světlo jen jednou za rok.

18.10.2022 v 17:00 | Karma článku: 20.28 | Přečteno: 898 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Ladislav Větvička

Nejkratši cesta k horam vyššim jak Mont Blanc

Fčil, když sudruh Putin vylečil svět od korony a většina zemi světa upustila od koronopodfukovych opatřeni, je zase na chvilu jednoduche dostat se pod pěti tisicovky. Na chvilu. Bo co se polityci naučili, brzo využiju zas.

2.12.2022 v 11:11 | Karma článku: 39.68 | Přečteno: 1377 |

Ladislav Větvička

Jak sem na Kavkaze organyzoval druhu frontu

Ozvalo se zvoněni wocapu, což je super věc, bo se možete volat s lidma z druheho konca světa, vidět na jejich pysky a je to zadarmo. Teda uplně ne, stoji to stokorunu měsičně, když mate tu ukrajinsku kartu.

1.12.2022 v 18:18 | Karma článku: 41.41 | Přečteno: 2121 |

Stanislava Boudová

Překvapil mne sníh! Zachránila to dřevěná obracečka!

Jsem asi lajdák. Napadl první sníh a namrzal. Auto jsem sice pravidelně ometala, ale ráno byl mráz všude! A škrabka zůstala v autě! Ještě že jsem zdatná kuchařinka! Jinak bych neodjela!

30.11.2022 v 16:55 | Karma článku: 30.52 | Přečteno: 1865 | Diskuse

Tomáš Flaška

Vysokorychlostní vlak TGV - zážitek na život

Smířil jsem se s tím, že vysokorychlostních tratí u nás se již nedožiji. Tím nemyslím rychlé vlaky jezdící 250 km/h, ale minimum je pro mě 300 km/h. Tak jsem s tím musel něco udělat.

26.11.2022 v 9:47 | Karma článku: 39.82 | Přečteno: 4161 | Diskuse

Jaroslav Babel

Podzimní miniatura (5.)

Ačkoliv moje cestovatelské deníky už drahnou dobu překračují rámec ryze letního vyprávění, letošní rok je v tomhle ohledu přece jen trochu výjimečný. Plánované to nebylo, ale to už tak bývá. Tak letos popáté - a určitě naposledy.

22.11.2022 v 22:11 | Karma článku: 17.86 | Přečteno: 278 | Diskuse

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek večer ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...